niedziela, 11 stycznia 2015


 

W związku z pytaniem:

"Jak wygląda kwestia publikacji wizerunku osoby sfotografowanej przeze mnie, jeśli osoba ta wyraziła zgodę słowną na publikację i rozpowszechnianie jej wizerunku? Zaznaczam, że firma dla której to była praca zrezygnowała z projektu wydając rozkaz skasowania całego materiału zdjęciowego. Firma ta ma podpisaną umowę z osobami o publikację wizerunku"

zajmę się dziś kwestią zgody na rozpowszechnianie wizerunku.

Wizerunek podlega ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego (art. 81 i 83 Prawa Autorskiego) oraz ochrony dóbr osobistych, regulowanych przepisami kodeksu cywilnego (art. 23 i 24 kc). Roszczenia związane z naruszeniem prawa do ochrony wizerunku można wywieść zarówno z pierwszych, jak i drugich przepisów, mogą też być zastosowane łącznie. Największe znaczenie w świetle naruszenia dóbr osobistych ma oczywiście ma oczywiście rozpowszechnianie, a nie tylko utrwalanie wizerunku danej osoby, bo właśnie stąd płynie największe zagrożenie dla osoby utrwalonej np. na fotografii. W art. 81 Prawa Autorskiego wskazano, iż rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Zgoda ta nie może mieć charakteru abstrakcyjnego, powinna obejmować konkretny wizerunek i sposób jego rozpowszechniania w danym kontekście sytuacyjnym, sporządzenie wizerunku i jego rozpowszechnianie w inny sposób wymaga uzyskania kolejnej zgody.

 Na co zgodziła się osoba, której wizerunek utrwalił fotograf? Jaki kontekst sytuacyjny był przedmiotem tej zgody?
 
Jeżeli chodziło tylko o umieszczenie w ramach danego projektu, odpowiedź wydaje się prosta i niestety rozpowszechnianie przez fotografa niemożliwe. Jednak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak jak powyżej postawione pytanie fotografa bez znajomości postanowień umowy wiążącej tego fotografa z firmą, która zleciła dany projekt. Zakładając, że prawa autorskie w pełni należą do fotografa, nie ma mowy o skasowaniu całego materiału zdjęciowego (chyba, że zdjęcie zawiera jakieś informacje poufne lub znaki towarowe itp.). Co do zgody to może być wyrażona w dowolnej formie, pisemnej, ustnej czy też nawet dorozumianej. Jednak udzielenie zgody w formie ustnej, gdzie osoba fotografowana ma być świadoma co do czasu i miejsca publikacji, może wywoływać spory, których rozstrzygnięcie będzie zależało od całości okoliczności danej sprawy. Dlatego radzę starać się o pisemne potwierdzenie zgody na publikację, aby prawo ochrony wizerunku nie spowodowało konieczności schowania świetnego kadru "do szuflady".

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Kontakt

alicja.mol@adwokatura.pl

Adwokat Alicja Mól

Kancelaria Adwokacka ul. Targowa 10 33 - 100 Tarnów tel. 608 411 911

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Popular Posts

Recent Posts

Text Widget