środa, 3 lutego 2016

Jeśli kontrahent nie zapłacił wymaganej kwoty, wówczas zalecam skierowanie do niego wezwania do zapłaty przed wszczęciem postępowania sądowego. Bardzo często okazuje się, że może to być skutecznym sposobem na odzyskanie dochodzonej należności, bez konieczności wszczynania postępowania sądowego.


Wezwanie do zapłaty to zwykle krótkie pismo skierowane do dłużnika, które zawiera informacje o żądanej kwocie, jej wysokości i terminie zapłaty, a przede wszystkim o numerze konta bankowego, na które wymagalna kwota ma być wpłacona. Jeżeli podstawą zapłaty jest należność z tytułu wystawionej faktury, należy dokładnie podać jej oznaczenie. Na zakończenie należy podać konsekwencje niezastosowania się w terminie do wysłanego wezwania, zazwyczaj wierzyciel zmuszony będzie wystąpić na drogę sądową po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego na zapłatę w piśmie.  Wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, zaś potwierdzenie nadania i druk potwierdzenia odbioru po jego otrzymaniu należy oczywiście zachować dla potrzeb ewentualnego sporu sądowego.


Nie ma w tym przypadku żadnego limitu wysyłanych wezwań, choć wydaje się niecelowe sporządzanie więcej niż dwóch wezwań, chyba że pojawią się nowe okoliczności, o których warto poinformować dłużnika. Z reguły pierwsze wezwanie zatytułowane jest „Przedsądowe wezwanie do zapłaty”, a drugie „Ostateczne wezwanie do zapłaty”.


Po otrzymaniu wezwania dłużnik może zwrócić się do wierzyciela z propozycją zawarcia ugody. Warto rozważyć zawarcie takiej ugody i zgodzić się na spłatę zadłużenia w ratach niż czekać na rozstrzygnięcie sądowe przez kilka miesięcy czy nawet lat. Należy przy tym pamiętać o ważnych skutkach odpowiedzi dłużnika, jeśli bowiem po otrzymaniu wezwania do zapłaty dłużnik skieruje do wierzyciela pismo, wskaże wysokość i tytuł swojego zadłużenia i zwróci się o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty albo o umorzenie części długu, wówczas na podstawie art. 123 § 1 pkt 2 kodeksu cywilnego takie pismo będzie stanowiło uznanie długu przez dłużnika i spowoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika.


Czy wysłanie wezwania do zapłaty jest konieczne?

Obecnie wśród przedsiębiorców obowiązek dołączania wezwania do zapłaty do pozwu został uchylony, ale pomimo braku konieczności jego załączania, jego wysłanie świadczy o podjętych przez wierzyciela próbach polubownego załatwienia sporu. Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 101 kpc zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu, dlatego też przed wszczęciem procesu należy zwrócić się z wezwaniem do dobrowolnego spełnienia świadczenia.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Kontakt

alicja.mol@adwokatura.pl

Adwokat Alicja Mól

Kancelaria Adwokacka ul. Targowa 10 33 - 100 Tarnów tel. 608 411 911

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Popular Posts

Recent Posts

Text Widget